دوره تخصص در کانادا

برای ورود به دوره‌ی تخصصِ پزشکی در هر رشته و هر دانشگاهی در کانادا، نیاز به گذراندنِ امتحان‌های زیر و کسب نمره‌ی حداقلی است که نمره‌ی مذکور برای هر دانشگاه و رشته‌ای متفاوت است:

۱٫ iBT (TOEFL & TSE) امتحان تافل برای ارزیابی سطحِ زبان انگلیسی.

۲٫ MCCEE

امتحان Medical Council of Canada Evaluating Examination برای ارزیابی دانشِ علوم بالینی.

پس از گذراندنِ این امتحان‌ها، هر فارغ‌التحصیل رشته‌ی پزشکی اجازه دارد از طریق (CaRMS) Canadian Residency Matching Service برای ورود به دوره‌ی تخصص اقدام کند. اما به علت رقابتِ فشرده معمولاً شانسی—حتی برای دعوت شدن به مصاحبه—وجود ندارد. بنابراین بهترین و امن‌ترین شیوه‌ی اقدام برای رزیدنتی، قوی‌تر کردن رزومه از طریق روش‌های زیر است:

گذراندن امتحان Medical Council of Canada Qualifying Examination1 1MCCQE گذراندن امتحان

 Objective Structured Clinical Examination (OSCE) یا امتحانِ مهارتِ بالینیِ ایالتی که در اولویت انتخاب داوطلب قرار دارد. چاپ مقاله اشتغال به کارِ بالینی یا تحقیقاتی در بیمارستان‌های آموزشی کانادا گذراندن دورهObserver ship در رشته‌ی تخصصی مورد علاقه گرفتنِ توصیه‌نامه از استادانِ دانشکده‌های پزشکی کانادا با گذراندنِ این مراحل داوطلب می‌تواند شانس قبولی خود را در رشته‌ی مورد نظرش افزایش دهد.

با این‌که هر یک از دپارتمان‌های رشته‌های تخصصی در کانادا، شرایط مخصوصی برای پذیرش داوطلب دارند، تقریباً در همه‌ی رشته‌ها و دانشگاه‌ها، داوطلبانی که مراحل بالا را طی کرده باشند در اولویت قرار می‌گیرند.

تازه بودنِ زمانِ فارغ‌التحصیلی و یا اشتغال به کارِ بالینی از زمان فارغ‌التحصیلی تا هنگام اقدام برای ورود به دوره‌ی تخصص از اهمیت ویِِژه‌ای برخوردار است.